مرکز داده و دیتاسنتر

مشاوره ، طراحی و اجرا مراکز داده

یکی از اصلی ترین تخصص های تیم راداکو راه اندازی و ساخت اتاق سرور یا مراکز داده برای سازمان شما است.
تیم مهندسین فنی این شرکت با داشتن دانش فنی و تجربه کاری در زمینه طراحی دیتاسنتر با استانداردهای مورد نیاز سازمان، شما را یاری خواهد نمود.
شرکت راهکار داده پرداز کهن طراحی اتاق سرور را منطبق با استاندارد TIA-942 اجرا و پیاده سازی می کند.
TIA-942 استانداردی است که توسط اتحادیه علمی و صنعتی ارتباطات از راه دور (TIA) در سال ۲۰۰۵ برای تعیین راهکارهای عملی برای طراحی و ساخت مراکز داده (Data center) ها و با توجه به سیستم های کابل کشی و طراحی شبکه، ایجاد شده است. این استاندارد، در دستورالعملهای خود هر دو نوع رسانه فیبر نوری و کابل های مسی را مد نظر قرار داده است.
هدف مهم این استاندارد، تهیه نیازمندی ها و راهنمایی های لازم برای طراحی و نصب Data Center است. توجه داشته باشید در ایران با توجه به حساسیت واحد های حراست ارگان ها و سازمان ها علاوه بر این استاندارد موارد دیگری نیز باید مد نظر قرار گیرد. که تیم مشاوره راداکو شما را در این مسیر هم همراهی می کند.
جهت دانلود نسخه ترجمه نشده استاندارد TIA-942 کلیک کنید.

دیتاسنتر (Data Center) یا همان اتاث سرور به مکانی گفته می‌شود که گروه عظیمی از سرورهای کامپیوتری و تجهیزات شبکه‌ با استفاده از امکانات زیرساختی و ارتباطی برای رایانش و میزبانی مجموعه‌ بزرگی از داده‌ها، گرد هم آمده‌ باشند. به بیان دیگر، اتاق سرور محل استقرار تعداد زیادی از سرورهای کامپیوتری است که در کنار یکدیگر و بدون وقفه، امور مربوط به رایانش، ذخیره‌سازی و انتقال داده‌ها را انجام می‌دهند.

سطوح استاندارد های بین المللی دیتاسنتر، مرکز داده و اتاق سرور

 • مرکز داده بدون هیچ گونه افزونگی
 • مسیر تک گانه برای برق و کلیه سیستمها بدون اجزای افزونه
 • به صورت کلی از هر جز فقط یک عدد هم در مسیر و هم در خود اجزا

 • وجود اجزا افزونه ولی مسیر دسترسی واحد ،
 • سطح افزونگی (N+1) در اجزا
 • مسیر دو گانه برای برق و کلیه سیستمها 
 • به صورت کلی از هر جز دو عدد مستقل در اجرا
 • وجود  اجزا افزونه و مسیرهای جداگانه ( معمولا سه مسیر )
 • که دو مسیر همیشه فعال و مسیر دیگر برای انجام عملیات نگهداری
 • سطح افزونگی (N+1) با سه مسیر دسترسی در سیستم برق و شبکه و سرور
 • وجود اجزای افزونه و مسیر های جداگانه
 • حداقل ۳ مسیر همزمان زیر بار باشد
 • سطح افزونگی (۲ N +1)

انواع دیتاسنتر

دیتاسنترهای سازمانی (Enterprise Data Centers)

اکثر ما با دیتاسنترهای سازمانی آشنایی داریم. این نوع اتاق سرور ها که توسط خود سازمان‌ها پیاده‌سازی و مدیریت می‌شوند، معمولا در محوطه فیزیکی و ساختمان اصلی سازمان ایجاد و میزبایی می‌شوند. هنوز هم برخی از سازمان‌ها و شرکت‌ها برای میزبانی داده‌های خود، این نوع دیتاسنترهای سنتی و پر هزینه را مورد استفاده قرار می‌دهند.

دیتاسنترهای مدیریت شده (Managed Services Providers Data Centers)

دیتاسنترهای مدیریت شده را می‌توان به عنوان اولین مدل برون‌سپاری(Outsource) دیتاسنترها معرفی نمود که توسط سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. همانطور که از اسم آنها برمی‌آید، معمولا توسط یک کمپانی ثالث (سرویس دهنده) مدیریت می‌شوند، هر چند برخی از سرویس‌دهندگان، امکان مدیریت جزیی، یا تمام کارکردهای دیتاسنتر را برای مشتریان فراهم می‌کنند. شرکت‌ها و سازمان به جای صرف هزینه‌های سنگین برای تهیه تجهیزات و منابع زیرساختی، اتاق سرورهای مدیریت شده را از سرویس‌دهندگان اجاره می‌کنند.

دیتاسنترهای هم‌مکانی (Colocation Data Centers)

در ابتدا بسیاری از سازمان‌ها به برون‌سپاری اتاق سرور خود ابراز تمایل می‌کردند، اما خواسته اصلی آنها این بود که کارکنان خود آن سازمان‌ها به جای کارکنان شرکت‌های سرویس دهنده، وظیفه نگهداری، مدیریت و کنترل کامل دیتاسنتر برون‌سپاری شده را برعهده بگیرند.